Αρχική --> Ανακοινώσεις --> ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ
Τρίτη, 02 Απρίλιος 2019 10:17

Ι. Προϋποθέσεις απασχόλησης

1.Σε σπουδαστές των ΤΕΙ, που απασχολούνται κατά τη διάρκεια των σπουδών τους στο ΤΕΙ ή σε φορείς που εποπτεύονται απ' αυτό, μπορούν να παρέχονται από τα Ιδρύματα στα οποία φοιτούν οικονομικές ενισχύσεις με την μορφή αμοιβής στις παρακάτω περιπτώσεις:

Α.  'Όταν συμμετέχουν σε εργασίες, προγράμματα ή και μελέτες για παροχή υπηρεσιών σε ιδιώτες και σε κάθε νο­μικής μορφής φορείς, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Οι ομάδες εργασίας μπορεί να συγκροτούνται από το οικείο τμήμα ή από το ΤΕΙ. Η σύσταση της ομάδας υπόκειται στην υπευθυνότητα του συντονιστή της συγκεκριμένης δράσης.

Β.  Όταν συμμετέχουν στην οργάνωση και τη λειτουργία των Βιβλιοθηκών των Εργαστηρίων, των Σπουδαστηρίων και λοιπών βοηθητικών εκπαιδευτικών χώρων των Τ.Ε.Ι.

Γ.  Όταν συμμετέχουν σε προγράμματα έρευνας και εφαρμογών.

Δ.  Όταν συμμετέχουν στην υποβοήθηση του έργου των μελών Ε.Π., καθώς και σε οποιαδήποτε άλλη δραστηριό­τητα, για την οποία αποφαίνεται το Συμβούλιο του οικείου ΤΕΙ, ότι είναι εφικτή.

2.Το Συμβούλιο του ΤΕΙ μετά από εισήγηση του Συμβουλίου της οικείας σχολής μπορεί να καθορίζει ε­πιπρόσθετους τομείς στους οποίους είναι δυνατή η απα­σχόληση των σπουδαστών, το είδος της απασχόλησης, τη χρονική διάρκεια.

ΙΙ. Κριτήρια επιλογής σπουδαστών

1.Τα κριτήρια για την επιλογή των σπουδαστών που επιθυμούν να απασχοληθούν είναι τα παρακάτω:

α)  Δήλωση συμμετοχής η οποία υποβάλλεται στη Γραμ­ματεία του οικείου τμήματος.

β)  Η γενική επίδοση του σπουδαστή, η οποία θα προκύ­πτει από βεβαίωση της Γραμματείας του οικείου τμήμα­τος.

γ)Η επίδοση στα ειδικά μαθήματα ή εργαστήρια στα οποία πρόκειται να απασχοληθεί ο σπουδαστής.

δ)Η ατομική ή η οικογενειακή οικονομική κατάσταση του σπουδαστή, η οποία πιστοποιείται από σχετική βεβαί­ωση της αρμόδιας Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ.)

2. Η απασχόληση των σπουδαστών δεν μπορεί να υπερ­βαίνει τις δέκα (10) ώρες εβδομαδιαίως, το δε ύψος της οικονομικής ενίσχυσης μπορεί να ανέλθει σε ποσό μέχρι 1174 € ετησίως με αναπροσαρμογή του ποσού κατά τον επίσημο δείκτη του ετήσιου πληθωρισμού.

3. Η επιλογή των σπουδαστών καθώς και ο καθορισμός της ωριαίας αποζημίωσης γίνεται από το Συμβούλιο του ΤΕΙ μετά από εισήγηση του συμβουλίου του οικείου τμήματος.

Οι αιτήσεις των σπουδαστών Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής γίνονται δεκτές κατά το διάστημα από Δευτέρα 1 Απριλίου 2019 μέχρι και την Τετάρτη 3 Απριλίου 2019.

Περισσότερες πληροφορίες και αιτήσεις στην Γραμματεία του τμήματος (2510462187).