Αρχική --> Μεταβατικές διατάξεις
Διευκρινήσεις εφαρμογής νέου προγράμματος σπουδών 2017-18
Κυριακή, 17 Σεπτέμβριος 2017 18:45

Επισημαίνεται ότι

α) το νέο Πρόγραμμα Σπουδών ισχύει  από το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2017–2018,

β) το περιεχόμενο μαθημάτων του νέου Προγράμματος Σπουδών θα ισχύσει για όλους τους Φοιτητές  και

γ) θα περιλαμβάνει συνολικά 39 μαθήματα (35 υποχρεωτικά μαθήματα και 4 κατ’ επιλογή υποχρεωτικά μαθήματα), όπως και το προηγούμενο πρόγραμμα.

Μεταβατικές διατάξεις-Διευκρινήσεις εφαρμογής νέου προγράμματος σπουδών

• Όσοι σπουδαστές ήδη έχουν δηλώσει και παρακολουθήσει, μαθήματα που στο παλιό Πρόγραμμα Σπουδών, εμπεριείχαν ώρες Ασκήσεις Πράξης και στο νέο έχουν μετατραπεί σε Εργαστήριο, δεν είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθήσουν το εργαστήριο, αλλά να προσέλθουν μόνο στην τελική αξιολόγηση του εργαστηρίου. Ο υπεύθυνος καθηγητής του μαθήματος θα μπορεί να δώσει εργασίες, για ιδιαίτερες περιπτώσεις κωλύμματος προσέλευσης του φοιτητή.
  • Για πάρει πτυχίο ο/η σπουδαστής/τρια θα πρέπει να περάσει συνολικά 35 υποχρεωτικά (Υ) μαθήματα και 4 κατ’ επιλογή υποχρεωτικά (Ε.Υ.) μαθήματα. Δηλαδή, εφόσον ο/η σπουδαστής/τρια έχει επιτύχει σε κάποιο μάθημα το οποίο δεν υπάρχει στο νέο πρόγραμμα ή έχει ενσωματωθεί σε άλλο μάθημα, τότε αυτό το μάθημα κατοχυρώνεται στην αντίστοιχη κατηγορία (ΓΥ/Ε.Υ/Ε/ΔΟΝΑ.).
  • Όσοι φοιτητές έχουν εξεταστεί επιτυχώς στο μάθημα «ΚΕΦΑΛΑΙΑΓΟΡΕΣ/ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ» ή στο μάθημα «ΘΕΣΜΟΙ & ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε.» ως Επιλογής Υποχρεωτικό ή Υποχρεωτικό αντίστοιχα, σε περίπτωση που δε συμπληρώνουν τα 35 Υποχρεωτικά μαθήματα για τη λήψη πτυχίου, μπορούν να επιλέξουν ποιο από τα δύο θέλουν να κρατήσουν.
  • Το μάθημα «ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ» θα μπορεί να δηλωθεί μόνο από τους φοιτητές που βρίσκονται χρονολογικά στο ΣΤ’ εξάμηνο και άνω.
  • Για κάθε άλλη περίπτωση που θα προκύψει κατά την εφαρμογή του Νέου Προγράμματος Σπουδών και δεν προβλέπεται στα παραπάνω, θα αποφασίζει σχετικά το Συμβούλιο του Τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής, μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου φοιτητή/τριας και έπειτα από σχετική εισήγηση του υπεύθυνου του μαθήματος.