Αρχική --> Ανακοινώσεις --> Πρόσκληση Φοιτητών για συμμετοχή στο πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης μέσω ΕΣΠΑ
Πρόσκληση Φοιτητών για συμμετοχή στο πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης μέσω ΕΣΠΑ
Παρασκευή, 23 Ιούνιος 2017 08:57

Ενημερώνουμε τους φοιτητές που ενδιαφέρονται να πραγματοποιήσουν την Πρακτική τους Άσκηση μέσω του προγράμματος «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρωπίνου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020» που συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο με πιθανή ημερομηνία έναρξης την 1η Οκτωβρίου 2017, να καταθέσουν αυτοπροσώπως ή να σκανάρουν και να στείλουν με e-mail, τα ακόλουθα δικαιολογητικά στο Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ΕΠΑΝΑΔΕΔΒΜ/ΕΣΠΑ.

1.Αίτηση Φοιτητή για Πρακτική Άσκηση εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη, αφού υποβληθεί
ηλεκτρονικά.
2.Απογραφικό Δελτίο Εισόδου εκτυπωμένο και υπογεγραμμένο, αφού υποβληθεί ηλεκτρονικά.
3.Φωτοαντίγραφο Βεβαίωσης Πρακτικής Άσκησης από τη Γραμματεία.
4.Φωτοαντίγραφο Ταυτότητας ή Διαβατηρίου σε ισχύ.
5.Φωτοαντίγραφο Βεβαίωσης Απογραφής Άμεσα Ασφαλισμένου από το ΙΚΑ.
6.Φωτοαντίγραφο της πρώτης σελίδας βιβλιαρίου τραπεζικού λογαριασμού, Πειραιώς κατά προτίμηση, όπου ο φοιτητής/τρια εμφανίζεται ως πρώτο όνομα.

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων Φοιτητών: από 21.06.2017 έως 07.07.2017
Πιθανή Έναρξη- Λήξη εξαμήνου Πρακτικής Άσκησης: 01.10.2017 – 31.03.2018

Η Αίτηση και το Απογραφικό Δελτίο Εισόδου για έναρξη Πρακτικής Άσκησης του φοιτητή μέσω
ΕΣΠΑ συμπληρώνονται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του Γραφείου Πρακτικής στην
ηλεκτρονική διεύθυνση http://work.teiemt.gr/ (αφού ο φοιτητής κάνει είσοδο, με τους κωδικούς
της ηλεκτρονικής γραμματείας)
Οι φοιτητές μπορούν να υποβάλλουν την Αίτηση-Απογραφικό Δελτίο Εισόδου έως 07.07.2017 και σε δεύτερο χρόνο, έως 31.07.2017 να στείλουν τα σχετικά έγγραφα.

Σε περίπτωση που ο αριθμός των αιτήσεων των φοιτητών ξεπεράσει τον αριθμό των θέσεων που θα εγκριθούν, βάσει προϋπολογισμού, από το Υπουργείο για το ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης (δεν γνωρίζουμε ακόμη αυτόν τον προϋπολογισμό), η επιλογή θα γίνεται από την Επιτροπή Πρακτικής Άσκησης του εκάστοτε Τμήματος βάσει διαδικασίας που έχει αναρτηθεί για κάθε Τμήμα στην ιστοσελίδα του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης.

Το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης (κτίριο Κεντρικής Διοίκησης) είναι στη διάθεση των φοιτητών για συμβουλευτική υποστήριξη τόσο όσον αφορά στην αναζήτηση φορέων πρακτικής όσο και για την περαιτέρω διαδικασία του προγράμματος.