Αρχική --> Ανακοινώσεις --> Κριτήρια επιλογής φοιτητών για πρακτική μέσω ΕΣΠΑ
Κριτήρια επιλογής φοιτητών για πρακτική μέσω ΕΣΠΑ
Παρασκευή, 03 Φεβρουάριος 2017 09:20
Παρακάτω καταγράφονται τα κριτήρια, που αφορούν στην επιλογή σπουδαστών για την τοποθέτηση τους για πρακτική άσκηση σε επιχειρήσεις και οργανισμούς μέσω ΕΣΠΑ:
  1. Μέσος όρος της βαθμολογίας για τα μαθήματα που έχουν περάσει οι φοιτητές. Τα μόρια υπολογίζονται ως γινόμενο του μέσου όρο επί 10.
  2. Αριθμός των μαθημάτων που έχουν επιτύχει, δηλαδή όσα περισσότερα μαθήματα έχει περάσει ένας φοιτητής, τόσο αυξάνονται τα μόρια πριμοδότησης του. (ένα μόριο ανά μάθημα)
  3. Το εξάμηνο στο οποίο βρίσκονται οι σπουδαστές και ιδίως ο αριθμός του εξαμήνου πριν το πτυχίο (κάθε εξάμηνο αντιστοιχεί σε πέντε μόρια).
  4. Οικογενειακή κατάσταση, δηλαδή αριθμός ατόμων στην οικογένεια, μονογονεϊκή οικογένεια κλπ  (με προσκόμιση ανάλογης βεβαίωσης). (μονογονεϊκή οικογένεια - πολύτεκνοί 15 μόρια, τρίτεκνοι 10 μόρια, άλλοι 5 μόρια ).
  5. Οικονομικά κριτήρια - χαμηλό εισόδημα- λαμβάνονται επίσης υπόψη και μοριοδοτούνται με 2 μόρια όσοι έχουν πολύ χαμηλό εισόδημα.
  6. Σε περίπτωση ισοψηφίας απαιτείται συνέντευξη από την επιτροπή πρακτικής.

Από τη Συνέλευση του Τμήματος