Αρχική --> Ανακοινώσεις --> Πρόσκληση Φοιτητών για συμμετοχή στο πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης μέσω ΕΣΠΑ
Πρόσκληση Φοιτητών για συμμετοχή στο πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης μέσω ΕΣΠΑ
Σάββατο, 21 Ιανουάριος 2017 09:54

Ενημερώνουμε τους φοιτητές που ενδιαφέρονται να πραγματοποιήσουν την Πρακτική τους Άσκηση μέσω του προγράμματος «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης» του επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρωπίνου δυναμικού, Εκπαίδευση και 'ια Βίου Μάθηση 2014-2020» που συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο με ημερομηνία έναρξης την 1 Απριλίου 2016, να καταθέσουν τα ακόλουθα δικαιολογητικά στο Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ΕΠΑΝΑ'Ε'ΒΜ/ΕΣΠΑ.
1.Αίτηση Φοιτητή για Πρακτική Άσκηση εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη.
2.Απογραφικό ελτίο Εισόδου εκτυπωμένο και υπογεγραμμένο.
3.Φωτοαντίγραφο Βεβαίωσης Πρακτικής Άσκησης από τη Γραμματεία.
4.Φωτοαντίγραφο Ταυτότητας ή 'ιαβατηρίου σε ισχύ.
5.Βεβαίωση Απογραφής Άμεσα Ασφαλισμένου από το ΙΚΑ όπου φαίνεται ο προσωπικός ΑΜΑ του φοιτητή/τριας.
6.Φωτοαντίγραφο της πρώτης σελίδας βιβλιαρίου τραπεζικού λογαριασμού Πειραιώς κατά προτίμηση, όπου ο φοιτητής/τρια εμφανίζεται ως πρώτο όνομα.

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων Φοιτητών: από 20.01.2017 έως 28.02.2017
Έναρξη- Λήξη εξαμήνου Πρακτικής Άσκησης: 01.04.2017 – 30.09.2017

Η αίτηση για έναρξη Πρακτικής Άσκησης του φοιτητή μέσω ΕΣΠΑ συμπληρώνεται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του Γραφείου Πρακτικής στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://work.teiemt.gr/
Η επιλογή των φοιτητών (σε περίπτωση υπέρβασης του αριθμού των θέσεων που έχει εγκρίνει το Υπουργείο για το Ίδρυμα) γίνεται από την Επιτροπή Πρακτικής Άσκησης του εκάστοτε Τμήματος βάσει κριτηρίων τα οποία έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του οικείου Τμήματος του φοιτητή.
Το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης (κτίριο Κεντρικής 'ιοίκησης) είναι στη διάθεση των φοιτητών για συμβουλευτική υποστήριξη τόσο όσον αφορά στην αναζήτηση φορέων όσο και για την περαιτέρω διαδικασία του προγράμματος.